Až statisíce lidí budou protestovat proti úmluvě CETA s Kanadou. Kritikům vadí například tajnosti nebo ohrožení životního prostředí.

Velké demonstrace proti obchodním úmluvám včetně aktuálně schvalované úmluvy CETA mezi EU a Kanadou proběhnou 17. září v Berlíně, Hamburgu, Frankfurtu, Kolíně, Lipsku, Mnichově, Stuttgartu, Vídni a dalších evropských městech. Již v říjnu minulého roku protestovalo v Berlíněčtvrt milionů lidí proti obchodní úmluvě TTIP mezi EU a USA, takže i teď se očekávají akce s nebývalou účastí.

V Česku chystá protestní akci proti úmluvám TTIP a CETA Česká pirátská strana. Její happening se uskuteční v sobotu 17. září od 14.30 na pražské Náplavce.

Demonstrace proti úmluvám však budou probíhat i nadále až do listopadu 2016 v rámci takzvaného „Podzimu akcí“. Nejvýznamnější protesty se uskuteční v Bratislavě 22. a 23. září. Právě zde v tomto čase totiž proběhne setkání evropských ministrů za zavřenými dveřmi, za kterými proběhne jedno z klíčových jednání k ratifikaci úmluvy CETA.

Rada Evropské Unie může v Bratislavě rozhodnout, které části z úmluvy CETA jsou výlučně v pravomoci Evropské unie. To znamená, že u těchto částí úmluvy Evropská unie nepotřebuje souhlas jednotlivých členských států k jejich prozatímnímu uplatňování.

Obchodní úmluvy CETA a TTIP se dotknout našeho každodenního života. V ohrožení je kvalita a zdraví potravin nebo ochrana životního prostředí. Kanada je například třetím největším producentem geneticky modifikovaných potravin, které se časem mohou dostat k nám,“ říká právnička Helena Svatošová z organizace Iuridicum Remedium.

Vyjednávané obchodní úmluvy CETA a TTIP v případe schválení vytvoří největší obchodní blok na světe. Podle kritiků jsou ale šité na míru velkým korporacím a nehájí zájmy veřejnosti. Panují obavy, aby kvůli úmluvám nedošlo ke zhoršení potravinových standardů, úrovně zdravotní péče, bezpečnosti dat, kvality potravin, růstu nezaměstnanosti nebo k arbitrážím. Trnem v oku je také netransparentnost vyjednávání úmluv.

Přejeme si, aby obchod nebyl jenom o zisku, ale také o důvěře v kvalitu. Věříme v podporu lokální ekonomiky a malých a středních firem, nikoliv v prosazování zájmů anonymních nadnárodních korporací,“ říká Jan Zeman z Biopekárny Zemanka, která podporuje kriticko-informační kampaň o obchodních úmluvách Špatný vTTIP.

Související odkazy: