V sobotu 18. října proběhne Český den akcí proti připravovaným dohodám Transatlantické partnerství pro obchod a investice (TTIP) mezi EU a USA a Komplexní hospodářské a obchodní dohodě (CETA) mezi EU a Kanadou.
Pod záštitou Iuridicum Remedium a Ekumenické akademie bude v Praze na Náměstí Republiky od 10:00 do 18:00 připraven infostánek, kde bude moci veřejnost získat řadu informačních materiálů k připravovaným dohodám TTIP a CETA a jejich potenciálním dopadům na aspekty běžného života občanů ČR. Zároveň zde proběhne vizuálně atraktivní happening pro novináře, jimž chtějí organizátoři u příležitosti 2. kola senátních voleb upozornit české politiky i veřejnost, že tyto smlouvy mohou z národních parlamentů učinit pouhé fasády demokracie. Úmluvy mají ambice jít mnohem dále než na klasická obchodní ujednání.
„Pod právním žargonem „odstranění netarifních překážek obchodu“ se prosazují nevratné závazky zabránit přijímání zákonů, které by vadily obchodu či investicím. Za tyto překážky korporátní lobbyisté považují i zákony na ochranu zdraví stanovující požadavky na potraviny, chemické látky, ekologické normy, ochranu spotřebitelů, zaměstnanců či uživatelů on-line technologií“, komentuje vážná rizika dohod právnička Helena Svatošová z Iuridicum Remedium.
Český den akcí navazuje na mohutně manifestovaný Evropský den akcí proti TTIP a CETA v sobotu 11. října. V rámci akcí po celé EU vyšly tisíce lidí do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s netransparentním vyjednáváním smluv a jejich možnými dopady na demokracii i evropské standardy kvality života.
V úterý 7. října byla koalicí 240 nevládních organizací z celé EU spuštěna nebývalá akce zdola tzv. europetice proti zastavení projednávání smluv TTIP a CETA unijními orgány. Ohlas této petice je u Evropanů bezprecedentní. Za první týden své existence petici podepsalo již přes 580 000 občanů EU. Petice bude k dispozici k podpisu i na infostánku.
Podoba úmluv TTIP a CETA může zásadním způsobem ovlivnit každodenní život českých i evropských občanů – pokud se přijme standard „nejnižšího společného jmenovatele“, hrozí mimo jiné importy amerických geneticky modifikovaných potravin či masa obsahujícího růstové hormony či chlorin do EU, převálcování rozumného unijního zákazu řady potencionálních karcinogenů a mutagenů v potravinách, kosmetice i jiných výrobcích, oslabení spotřebitelských, pracovních práv i „digitálních práv v online prostředí. Destrukce dosaženého evropského standardu hrozí i v oblasti environmentální politiky, např. v podobě emisních standardů.
Velkou hrozbou je privilegovaný systém justice pro obchodníky a investory, arbitrážní tribunály. Před nimi by mohly soukromé společnosti žalovat státy za různá „maření investic“. K obcházení národních justičních systémů v EU a USA (nejvyspělejších na světě) přitom není žádný důvod. Existující kontroverzní arbitráže ukazují, že za porušení smlouvy je brána i legislativa ve veřejném zájmu (např. ochrana zdraví), která „maří investice“.
„Příkladem je šokující, ale podle obdobné a kritizované úmluvy NAFTA možná mnohamilionová (USD) žaloba koncernu Veolia na Argentinu za moratorium na ceny vody v době sociální krize“, ilustruje dopady arbitrážních klauzulí Dita Hasalová z Iuridicum Remedium.
Projekt "Transatlantická obchodní dohoda vs. demokracie" je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů - www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.
Kontakt pro média:
Helena Svatošová, Iuridicum Remedium, tel. 776890170, svatosovaiure [dot] org
Dita Hasalová, Iuridicum Remedium, tel. 603527625, dita [dot] hasalovaiure [dot] org