Tisková zpráva- Ochránci soukromí předají anticeny největším slídilům za rok 2019

Nezisková organizace Iuridicum Remedium (IuRe) předá anticeny Big Brother Awards (Ceny Velkého Bratra) v letošním jubilejním 15. ročníku. Mezi nominovanými slídily jsou například společnosti Mastercard, Avast, STEM/MARK či Hello bank. Ze státních úřadů jsou nominováni na jednu z anticen mimo jiné Bezpečnostní informační služba, ministerstva financí, vnitra nebo obrany.  Pozitivní cena Edwarda Snowdena by mohla skončit třeba u demonstrantů z Hong-Kongu, ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové nebo hlavního města Prahy, která je ovšem současně nominována i na jednu z anticen. Vyhlášení proběhne 4. 3. 2020 v pražském klubu Cross.
 
Soutěž pořádaná nepřetržitě od roku 2005 každoročně upozorňuje na nejcitelnější zásahy do soukromí a na problematiku ochrany osobních údajů. Anticeny se vyhlašují ve čtyřech kategoriích (úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra). Pozitivní cenu Edwarda Snowdena si naopak odnese ten, kdo se zasloužil o ochranu soukromí v uplynulém roce. 
 
Vítězové jednotlivých kategorií jsou vybírání odbornou porotou složenou z odborníků na nové technologie, novinářů a právníků. Ti i tento rok vybírali z několika desítek nominací od veřejnosti. 
Mezi nominovanými se objevila například společnost Mastercard za dlouhodobé prosazování bezhotovostní ekonomiky, která by znamenala zásadní omezení anonymity placení. Na společnost Avast zase v roce 2019 vyplula aféra s prodejem uživatelských dat. Hello Bank neoprávněně uchovávala biometrické podpisy svých klientů, společnost STEM/MARK zase nakoupila v minulosti nelegální databázi s daty klientů společnosti T-Mobile. 
 
Z veřejného sektoru se v nominacích tradičně objevilo třeba Ministerstvo vnitra za návrh legislativy umožňující splývání pravomocí zpravodajských služeb a policie. Ministerstvo financí je nominováno za zavedení povinnosti nahrávat hovory s finančními poradci, ministerstvo obrany pak za posilování pravomocí zpravodajců v kyberprostoru. BIS je nominována za novelu zákona o zpravodajských službách, která umožňuje vytváření vlastní databáze pro využívání technologií face recognition (rozpoznávání obličeje). 
 
„Právě téma face recognition se nám v roce 2019 objevovalo v nominacích opakovaně, ať už šlo o zmíněnou aktivity BIS, přes snahu policie zprovoznit v Praze kamery umožňující efektivnější využívání face recognition, až po pozitivní nominace pro města, která naopak tuto technologii odmítají, jako byla Praha či ze zahraničí San Francisco, které kompletně zakázalo využití této technologie na svém území. Nelze ani opomenout pozitivní nominaci pro demonstranty z Hong-Kongu za jejich kreativní přístup při maskování v odporu proti všudypřítomným technologiím čínského Velkého bratra,“ uvedl k nominaci právník IuRe Jan Vobořil.  
 
Kdo z nominovaných nakonec zvítězí v jednotlivých kategoriích, se veřejnost dozví ve středu 4. března na dopolední tiskové konferenci v kavárně pražského Cross Clubu (v 10.00 hodin, Plynární 1096/23, Praha 7). Na ni pak bude tamtéž od 19:30 navazovat večer Big Brothera, na němž se zájemci o téma soukromí mohou těšit na kvíz Velkého bratra i navazující koncert mezinárodní post punkové kapely death ponee a DJ´s. Vstup na akci je dobrovolný.