Policejní prezidium žádá, aby Ministerstvo vnitra upravilo vyhlášku a rozšířilo okruh informací uchovávaných plošně o elektronické komunikaci každého z nás. Nově chce mít přístup i k údajům o IP adrese a portu cílové strany komunikace u služby připojení k internetu. Tyto údaje mohou v řadě případů velmi usnadnit identifikaci webových stránek, na které se koukáme.
Proti plošnému sledování provozních a lokalizačních údajů dlouhodobě protestuje nevládní organizace Iuridicum Remedium, která v roce 2011 dosáhla zrušení starší úpravy u Ústavního soudu a následně prosadila řadu změn do nové právní úpravy data retention.
„Za klíčový považujeme rozsudek Soudního dvora EU z dubna minulého roku, který v podstatě plošné a nevýběrové uchovávání těchto údajů označil za neústavní. V řadě evropských zemí, naposledy zhruba před měsícem na Slovensku, na to reagovali tak, že své národní úpravy zrušili a plošné uchovávání pro potřeby policie zde skončilo. Česká vláda se tváří jako by toto rozhodnutí vůbec neexistovalo a naopak, pokud vyhoví policii, tak rozsah sledovaných informací bude zvyšován,“ uvedl výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.
Podle IuRe by navíc rozšíření okruhu údajů v řadě případů fakticky znamenalo, že se nebude už pouze sledovat, kdo s kým komunikoval. V případech serverů zřízených pro hosting jedněch webových stránek už nepůjde o zúžení identifikace stránek, ale přímo o jejich určení. V takovém případě se policie bude moci dozvědět, na jakou stránku jsme se dívali a zjistí tak i obsah komunikace. V dalších případech pak určení webových stránek bude podstatně usnadněno. Vzhledem k tomu, že běžný uživatel neví, jaké stránky jsou takto identifikovatelné a jaké ne, tak bude muset počítat s možností policie zjišťovat, co na internetu dělá obecně. To může mít další negativní vliv třeba na práci nevládních organizací, které komunikují prostřednictvím webových stránek s klienty, kteří chtějí zůstat maximálně v anonymitě, ale může to také negativně ovlivnit fungování serverů menšinových komunit, jejichž členové chtějí před veřejností utajit například své politické či sexuální preference.
Sledování obsahu komunikace přitom přímo zakazuje stávající úprava data retention v zákoně o elektronických komunikacích. Navrhovaná úprava by tak odporovala zákonu o elektronických komunikacích.
„Na riziko nenápadného rozšiřování uchovávaných údajů jsme upozorňovali již v připomínkovém řízení k nové úpravě uchovávání provozních a lokalizačních údajů před třemi lety. Už tehdy jsme žádali, aby okruh uchovávaných údajů byl součástí zákona a nikoli vyhlášky, protože doplnění několika zdánlivých technikálií může zcela změnit rozsah zásahu do soukromí nás všech. O těchto změnách by se mělo rozhodovat v parlamentu a ne na policejním prezidiu nebo ministerstvu vnitra,“ doplnil Vobořil.
Kvůli rostoucím rizikům sledování elektronických komunikací nejen ze strany státu, ale i dalších subjektů IuRe ve spolupráci s polskou organizací Radiofonia uspořádá již tuto sobotu v Praze wokshop zaměřený na šifrování komunikace. Více informací je k dispozici na www.slidilove.cz.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. |www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz