Posvítili jsme si na slídily. Těm největším předáme anticenu

Letos pořádáme již 10. ročník udílení cen Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra). Na nominované z řad firem, úřadů a státních institucí jsme se rozhodli upozornit netradičně pomocí nasvícení budov "Velkým bratrem". Nápis Big Brother Awards nebo siluetu Velkého bratra jsme promítali například na budovu Českých drah, Policejního prezidia či české pobočky Googlu, jakožto zástupce nominovaných z každé z hlavních kategorií.

Nominace na tyto anticeny zasílá veřejnost. Té se u Českých drah nelíbí jejich e-shop s online jízdenkami. Při jejich nákupu totiž musíte zadávat kromě jména a příjmení i číslo osobního dokladu. Důvodem má být kontrola ve vlaku, zda na daný lístek jede osoba, která si ho zakoupila. Zadáním šestimístného kódu transakce do kontrolního zařízení průvodčích však lze zajistit, aby jízdenka zakoupená v e-shopu nebyla použita opakovaně, a proto je jakákoli identifikace pasažérů zbytečná.

Policie ČR se zase prohřešila odposloucháváním dvou novinářů za účelem odhalit identitu jejich zdroje v kauze zakázky na obrněná vozidla Pandur. Policie, ale bohužel ani soud, který odposlech povolil, tak nectí právo novináře na utajení zdroje zakotvené v tiskovém zákoně, jehož účelem je svoboda médií zajišťující mimo jiné i veřejnou kontrolu státní moci.

Google si od veřejnosti zasloužil nominaci díky dlouhodobému pročítání našich e-mailů za účelem cílení reklamy. Ačkoli nám již pročítání a hledání klíčových slov ze strany Googlu přijde normální, tak se nic nemění na tom, že pročítání obsahu e-mailů, ať už lidmi nebo stroji a jejich algoritmy, je bez svolení uživatelů nezákonné.

Mezi dalšími nominovanými je například společnost Facebook, Ministerstvo financí, Český statistický úřad, Ruská federace nebo taxislužba Uber.

Kdo z nominovaných obdrží anticenu za narušování našeho soukromí se veřejnost dozví ve středu 25. února po dopoledním vyhlášení na tiskové konferenci, která proběhne v Centru současného umění DOX. Večer od 18 hodin pak bude následovat tamtéž kulatý stůl novinářů a komentátorů zastupujících různá média a zástupců IuRe, který se bude věnovat tématům spojeným s ochranou soukromí. Vstup je zdarma, podpořit nás však můžete přes Katalyzátor.cz.

 

Více informací na webu www.slidilove.cz.

Partneři

 

European Digital Rights