Nominujte největšího slídila za rok 2018 na cenu Big Brother Awards!

 Od středy 14. října 2018 jsou oficiálně spuštěny nominace na čtrnáctý ročník Big Brother Awards (Cena Velkého bratra) a veřejnost tak nyní může do poloviny ledna posílat přes web www.bigbrotherawards.cz své tipy na nejvlezlejší úřady, firmy nebo technologie. 
Již po čtrnácté bude udělovat nevládní organizací Iuridicum Remedium (IuRe) své ceny největším slídilům v pěti kategoriích. Anticeny v kategorii Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil a Výrok Velkého bratra pro ty, kteří se snažili slídit v našem soukromí, doplňuje jediná Snowdenova pozitivní cena.
 
V loňském roce si vysloužilo jednu z anticen například Ministerstvo průmyslu a obchodu za nečinnost při zrušení neústavní povinnosti plošného sledování metadat o elektronických komunikacích. Cenu pro Firemního slídila pak získala společnost Equabank za vyžadování souhlasu klientů s poskytnutím tzv. TelcoScore sestaveného z dat telefonních operátorů. Cenou jsme poukázali i na to, že vedle role této banky v případě TelcoScore existuje i sporné postupy operátorů, kteří na poskytování shromážděných dat klientů dále vydělávají. Dalšími výherci anticen byl třeba poslanec Jiří Běhounek nebo Úřad vlády. Pozitivní ocenění si pak odnesla mobilní aplikace Signal za ochranu
komunikačních dat.
 
Z nominací veřejnosti pak vybere vítěze odborná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, akademiků a novinářů. Slavnostní vyhlášení výsledků pak bude následovat v průběhu února. Ceny Big Brother Awards, nazvané podle postavy z románu George Orwella „1984“, byly poprvé udělovány ve Velké Británii v roce 1998. V České republice byly předávány poprvé 28. října 2005 v divadle Na zábradlí a od té doby pravidelně každý rok. 

Partneři

 

European Digital Rights