ÚOOÚ prodlužuje MPSV lhůtu ke zrušení sKaret

ÚOOÚ prodlužuje MPSV lhůtu ke zrušení sKaret do srpna, kdy by měla Poslanecká sněmovna projednat ve třetím čtení senátní návrh zákona, kterým mají být sKarty zrušeny. Zároveň odmítá provést kontrolu České spořitelny, kterou jsme požadovali v našem podnětu z června tohoto roku.
Zrušení sKaret se zdá již téměř nevyhnutelné, nicméně nemusí tomu tak být, pokud projde pozměňovací návrh Zbyňka Stanjury a Lenky Kohoutové z ODS, který nelze nazvat jinak než snahou o zachování sKAret. I když jeho proklamovaným cílem je otevřít možnost vést konta sKaret i dalším bankám a chránit sociální dávky před exekutory, tak v situaci, kdy Česká spořitelna shromáždila v rozporu se zákonem statisíce nových klientů – držitelů sKaret je otázkou jestli vůbec nějaká banka bude chtít do takto nerovně nastaveného podnikání vstoupit. Smlouvy uzavřené mezi držiteli sKaret a Českou spořitelnou považujeme, vzhledem k nátlaku pod jakým byly podepisovány, za neplatné. Návrh poslanců ODS ve svých přechodných ustanoveních počítá s tím, že pokud se držitelé sKaret aktivně od České spořitelny neodhlásí, tak jejími klienty zůstanou dál. Na nelegálnosti zpracování jejich osobních údajů se ovšem ani tímto návrhem nic nezmění. Nejde tedy o řešení problému sKaret, ale o jeho zakonzervování.
Dobré nápady z pozměňovacího návrhu, jako je zřízení kont pro výplatu sociálních dávek, která budou chráněna před exekucemi není nutné vůbec vázat na projekt sKarty. Jiná cesta než úplné zrušení sKaret podle nás není možná a náš boj proti nim tedy zdaleka ještě nekončí.
 

Partneři

 

European Digital Rights