Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Zrušení již schválené a zaplacené dovolené ve výpovědní lhůtě

Vloženo: 23.05.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Jsem zaměstaná jako asistentka ředitele od 24.1.2019. Zkušební doba mi tedy zkončila 24.4.2019. V dubnu jsem se domluvila s nadřízeným na čerpání letní dovolené v rozsahu 7 pracovních dnů. Tuto dovolenou mi i podepsal. V návaznosti na schválení dovolené zameštnavatelem jsme s přítelem zaplatili všechny náklady na dovolenou (letenky, ubytování). Nyní zvažuji dát výpověď. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi může dovolenou ve výpovědní lhůtě “zatrhnout” úplně, přiípadně pokud se tak stane, zda musí uhradit náklady vzniklé za zrušení dovolené jen pro mě, nebo za celou dovolenou, tedy pro mě i pro přítele. Dále bych se chtěla zeptat, zda mám v takovém případě nárok ne naplacené volno? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

čerpání dovolené určuje dle ust. § 217 zákoníku práce zaměstnavatel. Má tedy i možnost Vám tuto dovolenou zrušit, pokud například z důležitých provozních důvodů bude potřeba Vaší přítomnosti na pracovišti. K rušení již schválené dovolené by však nemělo dojít bezdůvodně.

Nelze také vyloučit, že zaměstnavatel bude v případě zrušení schválené dovolené povinen uhradit Vám škodu vzniklou v důsledku již zaplaceného zájezdu. To, zda taková povinnost zaměstnavateli vznikne, případně v jakém rozsahu, však vždy bude záležet na konkrétních okolnostech případu.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights