Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Zastavení exekuce pro nemajetnost

Vloženo: 30.08.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,
bylo by možné podat návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost? Přišel mi v červenci exekutor s exekučním příkazem na prodej movitých věcí. Mám příjem pouze invalidní důchod 5000 Kč. Syn mi dal peníze 1000 Kč pro exekutora a exekutor odešel, majetek nezabavil. V srpnu jsem poslala 2000 Kč, opět mi půjčil syn. Syn je ochotný mi dávat 2000 Kč měsíčně. Celkem je dluh asi 45 000 Kč z toho náklady exekuce 14 000 Kč. Četla jsem, že je možné zastavit exekuci pro nemajetnost. Je to možné i v mém případě, když mám jediný příjem invalidní důchod 5000 Kč? Nebo je jistější cesta, když mi syn pomůže exekuci splatit? Co se týká majetku mám jeden počítač a pak členové rodiny tři počítače. Děkuji za radu.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

dle ust. § 268 odst. 1 písm. e) lze exekuci zastavit, pokud průběh výkonu rozhodnutí ukazuje, že výtěžek, kterého jím bude dosaženo, nepostačí ani ke krytí jeho nákladů. pokud tedy nemáte příjem ani jiný majetek, ze kterého by mohla být exekuce a její náklady uhrazené, můžete podat návrh na zastavení exekuce z uvedeného důvodu. Vzhledem k tomu, že na exekuci již byla určitá částka uhrazena, však bude potřeba v řízení o zastavení exekuce objasnit, že dosavadní platby za Vás hradil syn.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights