Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Zastavení exekuce pro nemajetnost

Vloženo: 03.06.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,
na manžela jsou vedeny exekuce. Nedávno byl propuštěn z výkonu trestu a je vedeny na úřadu práce, kde mu podpůrné davky již skoncily. Práci shání, ale momentálně se mu to nedaří. Před manželstvím jsme uzavřeli smlouvu, nemáme tudíž společné jmění manželů. Můj dotaz zní, zda si může zažádat o zastavení exekuce pro nemajetnost. Má je již asi 3 roky a uhrazeno bylo pouze pár tisíc (po dobu výkonu trestu, kde pracoval). Vím, že soud zajímá, zda byl sepsán i majetek na místě, jeho bydliště. Veškeré vybaveni bytu je moje, ale bohužel už tam bydlim dlouho a účtenky samozřejmě nemám, tudíž mi je jasné, že mi vybavení budou chtít exekutori zabavit. Je možnost, kdybych jim já zaplatila hodnotu, na kterou vybavení odhadnou, aby mi jej nezabavili a manzel by si i tak mohl zažádat o zastavení pro nemajetnost, když máme oddělené jmění, tudíž peníze, kterými bychom vybavení zachranili pred exekucí jaou moje a ne jeho? Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

neznáme podrobnosti Vašeho případu, proto podáváme pouze obecnou informaci.

Dle ust. § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu, tedy z důvodu, že průběh výkonu rozhodnutí ukazuje, že výtěžek, kterého jím bude dosaženo, nepostačí ani ke krytí jeho nákladů. Váš manžel tedy může z tohoto důvodu podat návrh na zastavení exekuce. To, zda jsou v případě Vašeho manžela splněné podmínky pro zastavení exekuce z tohoto důvodu, pak posoudí exekutor případně exekuční soud.

Zákon nezná možnost vyloučení movitých věcí z exekuce na základě vyplacení jejich hodnoty, tedy tímto způsobem nelze docílit zrušení exekučního příkazu k prodeji movitých věcí.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights