Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Zápis o zahájení exekuce v KN

Vloženo: 07.05.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,

v rámci exekuce která byla proti mé osobě vedena jsem obdržela od ex. úřadu exekuční příkazy postihující mé bankovní účty.
Po úhradě nákladů exekuce (jistina byla uhrazena ještě před obdržením informace o zahájení exekuce na účet oprávněného) byly tyto příkazy zrušeny a banky uvolnily blokované prostředky.

Čistě náhodou jsme z výpisu z KN zjistila, že byl zároveň proveden zápis v katastru nemovitostí o zahájení exekuce - o této skutečnosti jsem dosud nebyla ex. úřadem informována (i když exekuce již byla ukončena), obdržela jsem pouze exekuční příkazy postihující mé bankovní účty.

Domnívám se, že jsem v průběhu řízení měla být seznámena s veškerými kroky, které ex. úřad provedl ve vztahu k mému movitému i nemovitému majetku a ex. úřad nepostupoval správně, navíc zápis je v katastru stále uveden i přes ukončené řízení. Může provést exekutor zápis do KN aniž by o tom povinného informoval?

Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

k zápisu poznámky v katastru nemovitostí dochází dříve, než je povinný vyrozuměn o této skutečnosti. K tomu, z jakého důvodu jste jako povinná neobdržela příslušný exekuční příkaz postihující Vaši nemovitost, se bohužel vyjádřit nedokážeme, neboť neznáme podrobnosti Vašeho případu. Doporučujeme tedy, abyste se s dotazem obrátila přímo na exekutorský úřad.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights