Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

zaměstnavatel roztrhal již podepsanou dovolenku na zaplacenou zahraniční dovolenou

Vloženo: 05.05.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Zaměstnavatel nejprve podepsal dovolenkový lístek kamarádce, se kterou jedu na zahraniční dovolenou, poté ho roztrhal. Zahraniční dovolená je pro dvě osoby a je již uhrazena v plné výši. Zaměstnavatel jí dal výpověď dne 30.4.2019 k datu 30.6.2019 (po třiceti letech byla poprvé 6 týdnů na nemocenské) Nyní však vyvíjí nátlak, že pokud nepodepíše výpověď dohodou, dovolenku nepodepíše - nechce hradit odstupné. Jak má práva nebo jak má dále postupovat? Musí jí zaměstnavatel uhradit veškeré náklady vzniklé s odstoupením smlouvy na dovolenou ? uhrazená částka činí pro obě osoby 35.178,- Kč.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

dle ust. § 216 a násl. zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel. Nemůžeme vyloučit, že by ve Vašem případě byla dána možnost požadovat náhradu škody. Vše ovšem bude záviset na okolnostech případu. Bude potřeba kromě jiného prokázat, že dovolená již poskytnuta zaměstnavatelem byla a k jejímu odvolání došlo bezdůvodně (tedy aniž by to vyžadovaly např. provozní potřeby zaměstnavatele). Zda bude zaměstnavatel povinen hradit celou částku zaplacenou za obě osoby bude také záležet na tom, zda dovolená mohla být alespoň z Vaší strany realizována.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights