Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Zaměstnavatel neproplatil dovolenou

Vloženo: 30.04.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Hezký den,

malý dotaz. 1.9.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, po skončení 15.3.2019 jsem přešla na obyčejnou dovolenou- po předchozím informování od zaměstnavatele že mi zbývá 17,5 dne dovolené a podání zadanky o dovolenou. Zamestnavatele jsem informovala, že si dovolenou budu vybírat. 

Nicméně je konec dubna, neposlal mi za dovolenou ani korunu a na mé písemné emailove výzvy nereaguje- záměrně písemné jelikož jsem od tohoto zaměstnavatele vyskolena na ne úplně rovné jednání.

Nicméně teď nevím, kam se obrátit. Dle všeho mám na vyplaceni dovolené nárok ale netuším kde se ho můžu dovolávat. Je třeba se obrátit na právníky a řešit přes ně?

Děkuji 

Text odpovědi: 

Dobrý den,

ve smyslu ust. § 222 zákoníku práce náleží zaměstnanci za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
V případě, že Vám zaměstnavatel tuto náhradu mzdy nebo platu nevyplatí dobrovolně a nesplní tuto svoji povinnost ani na základě výzvy, nezbývá Vám, než se se svým nárokem obrátit na soud. Věc samozřejmě můžete řešit i prostřednictvím právního zástupce.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights