Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Výživné pomocí exekuce

Vloženo: 18.05.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, otec dětí jim dle platného rozsudku třetím rokem neplatí výživné. Nyní údajně pracuje, nesdělil však kde ani jaká je jeho výše mzdy ani zaměstnavatele ani současnou platnou adresu. Mám jen nepravidelné odezvy na emailovou adresu. Dětem dluží k dnešnímu dni částku přesahující 100 000kč. Chci se zeptat zda lze podat exekuci jen na výživné které již měl zaplatit.Mám obavy že by jim byl schopen pod rouškou exekuce posílat jen třeba 100kč na každého jednou za 4 měsíce. Údajně má exekučně obstaven plat.Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
výživné na dítě lze vymáhat nejen prostřednictvím výkonu soudního rozhodnutí, ale rovněž skrze soudního exekutora. Podmínkou je soudní rozhodnutí o výši výživného, představující tzv. exekuční titul (úředně ověřenou kopii rozsudku o výši výživného s doložkou právní moci).
S tímto dokumentem se vydejte na libovolný exekutorský úřad (http://www.ekcr.cz/seznam-exekutoru), kde Vám pomohou se sepsáním návrhu na nařízení exekuce. Podání tohoto návrhu je bezplatné. V případě výživného se jedná o přednostní pohledávku, která se uspokojuje před ostatními závazky dlužníka (možná výše srážky je až dvě třetiny platu povinného).
Dovolíme si Vás rovněž upozornit na novelu občanského soudního řádu, která soudním exekutorům umožňuje postihnout nově i bankovní účet či mzdu manžela či manželky dlužníka, jde-li o vydobytí závazku, který patří do společného jmění manželů (§ 262a odst. 3 občanského soudního řádu).
Ke zvážení je rovněž podání trestního oznámení na otce za trestný čin zanedbání povinné výživy.
 

Partneři

 

European Digital Rights