Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Výživné na děti

Vloženo: 29.09.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,

Mám otázku. Chceme se s přítelem brát a přítel má stráháváno z výplaty dluh na výživném a výživné z doby kdy přišel o zaměstnání a s bývalou přítelkyní se rozhádal. A má otázka zní když se vezmeme budou strhávány tyto peníze i mě případně jak se tento dluh bude chovat v manželství a jak případně předejít případným srážkám z mé mzdy a kdyby došlo i na nejhorší, aby úřady nemohli zabavit něco z mého majetku? Předem moc děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

pokud dluh vznikl před uzavřením manželství, může exekutor po uzavření manželství postihnout prostředky na Vašem účtu, a to do výše, která by odpovídala části připadající Vašemu manželovi, pokud by bylo SJM vypořádáno. Jako budoucí manželé však můžete před uzavřením manželství uzavřít smlouvu o manželském majetkovém režimu, která bude vaše budoucí manželské majetkové poměry upravovat odlišně od zákona. Aby tato smlouva měla účinky vůči věřitelům, musí být zanesena do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights