Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Výpověď po skončení RD

Vloženo: 10.09.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,
do 16.9.2019 jsem na rodičovské dovolené. Poté již nyní vím, že k datu 17.9.2019 dostanu výpověď z org.důvodů s 2měsíční výp.lhůtou (překážky) + 3měsíčním odstupným. Můj dotaz zní, může mi zaměstnavatel doručit výpověď již 16.9. (datum výpovědi 17.9., ale podpisy na výpovědi 16.9.)??? Musím já jako zaměstnavatel výpověď podepsat nebo ji jen převzít? Mockrát děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

bude záviset na tom, který den Vám končí rodičovská dovolená. Pokud ještě dne 16.9.2019 budete čerpat rodičovskou dovolenou, nemůže Vám být k tomuto datu doručena výpověď z pracovního poměru. Pokud Vám bude výpověď doručena dne 17.9.2019, tedy v den, kdy již nečerpáte rodičovskou dovolenou, bude výpověď dána platně. Dle našeho názoru datum podpisu výpovědi v daném případě nehraje roli, neboť veškeré následky spojené s výpovědí zákon spojuje až s doručením výpovědi zaměstnanci.

Co se týká doručování, toto je upraveno v ust. § 334 a násl. zákoníku práce. Doručování do datové schránky se Vás zřejmě týkat nebude. Zaměstnavatel pak může písemnost doručit osobně, zpravidla na pracovišti. Pokud tak učiní, zpravidla se tak stane za účasti svědků, kteří případné odmítnutí převzetí výpovědi potvrdí. Tím zaměstnavatel dostojí své povinnosti a písemnost se považuje za doručenou.
Zaměstnavatel může také využít možnost doručení výpovědi prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Pokud si zásilku nevyzvedne nebo ji odmítnete převzít, také platí, že oznámení o rozvázání pracovního poměru bylo doručeno.
Nedoporučujeme proto nepřebírat případně odmítnou převzít výpověď. Pouze byste si ztížila možnost bránit se vůči výpovědi, pokud by tato byla dána neplatně.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights