Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

vypoved

Vloženo: 09.09.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den, mel bych dotaz, zda li vam muze zamestnavatel dat vypoved, ci vas jinak nutit odejit, pokud jsem v ramci sveho zamestnani neprovedl nic spatneho a firma nema problem se zakazkami, takze nejsem nadbytecny. A jak se zachovat, kam se odvolat, pokud tak ucini.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v ust. § 52 zákoníku práce, případně s Vámi okamžitě rozvázat pracovní poměr z důvodů dle ust. § 55 zákoníku práce.

V případě, že Vám zaměstnavatel dá výpověď nebo okamžitě zruší pracovní poměr aniž by k tomu byly dány zákonné důvody (tedy buď zákonný důvod neuvede, nebo například zákonný důvod uvede, ale tento není naplněn), můžete využít postupu dle ust.§ 69 zákoníku práce.
Dle tohoto ustanovení platí, že dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu.
Zároveň budete muset takovou neplatnou výpověď či okamžité zrušení pracovního poměru napadnout u soudu. Žalobu je potřeba ve smyslu ust. § 72 zákoníku práce uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. V případě, že v uvedené lhůtě nepodáte u soudu žalobu na určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru, nebudete se už moci neplatnosti takového rozvázání pracovního poměru dovolávat.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights