Aktuálně (říjen 2022) pro Vás chystáme novou podobu webu programu Právní poradna IuRe. Zatím však platí níže uvedené.

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Výplata životního minima

Vloženo: 03.08.2022
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, Ocitl jsem se v situaci kdy mi byla nastavena neoprávněná exekuce(která se řeší a už jen čekám na vyjádření). Výplata mi na účet přišla den po obstavení účtu, Banka mi sice vyplatila 4200,- ale tvrdí že na víc nemám nárok. Prosím poraďte co mám dělat.
Text odpovědi:
Dobrý den,
Neznáme podrobnosti případu, proto uvádíme pouze obecnou informaci. Dle ust. § 304b odst. 1, odst. 2 občanského soudního řádu, Vám peněžní ústav může vyplatit pouze částku ve výši trojnásobku životního minima, a to pouze jednou za celé trvání exekučního řízení. Částka životního minima činila od začátku roku 2022 částku ve výši 3.860, -Kč, od dubna 2022 částku ve výši 4.250,- Kč a od 1.7.2022 činí částku ve výši 4.620, -Kč. Bohužel nevím kdy přesně jste o výplatu požádal, nicméně Váš nárok je nepochybně vyšší než částka 4.200,- Kč. Ohledně důvodů, proč Vám nebyla vyplacena částka vyšší je potřeba se primárně informovat u banky (je možné, že více finančních prostředků se v dané době na účtu již nenacházelo). Další možností je také zřízení tzv. chráněného účtu.
Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights