Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Vyplácení dovolené při ukončení pracovního poměru s dobou určitou + mateřská dovolená

Vloženo: 06.01.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, mám ještě 25 dní dovolené, kterou jsem si nevybrala, smlouvu na dobu určitou jsem měla od 1.1. 2018 do 31.12. 2018 a na neschopence jsem byla 2 měsíce a od 18.7. 2018 jsem přecházela na mateřskou. Do ledna jsem ještě na mateřské a od února budu na rodičovské dovolené. Musí mi zaměstnavatel tu dovolenou vyplatit? Musím si o to nějak požádat nebo pokud mám na to nárok, mi ji vyplatí automaticky? Děkuji Vám.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby zaměstnanec dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém mu právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance (například čerpání mateřské či rodičovské dovolené) nebo naléhavé provozní důvody.

Nemůže-li být dovolená takto vyčerpána, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.

Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.

Pokud ovšem, jako i ve Vašem případě, dojde ke skončení pracovního poměru v průběhu čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené, uplatní se ust. § 222 odst. 2 zákoníku práce, dle kterého zaměstnanci v případě zániku pracovního poměru náleží za nevyčerpanou dovolenou náhrada mzdy nebo platu. Tuto náhradu za nevyčerpanou dovolenou je Vám zaměstnavatel povinen vyplatit ze zákona.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights