Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Vymáhání dluhu po 8 letech

Vloženo: 19.10.2020
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den,ozvali se mi ohledně pohledávky po osmi letech,jak je to s vymáháním,není už to promlčené??děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,

pokud je právo přiznáno rozhodnutím orgánu veřejné moci, tj. například soudem, je promlčecí doba práva 10 let ode dne kdy mělo být dle rozhodnutí plněno. To znamená, že v této promlčecí době musí dojít k zahájení exekuce.
Pokud pohledávka nebyla přiznána rozhodnutím orgánu veřejné moci, platí pro ni obecná tříletá promlčecí doba, případně zvláštní promlčecí doba stanovená zákonem pro některé konkrétní případy pohledávek.
Jelikož neznáme podrobnosti případu, ani to o jakou pohledávku se má jednat, případně, zda tato byla či nebyla přiznána rozhodnutím veřejné moci, nemůžeme se blíže vyjádřit k tomu, zda je Vámi zmiňovaná pohledávka promlčená či nikoliv.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights