Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Umožnit člověku v exekuci používat můj účet?

Vloženo: 23.09.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,

můj známý má několik exekucí v nichž se ani on sám neorientuje.
Našel si nyní práci, která umožňuje pouze výplatu na účet. Protože se obává, že účet mu exekutoři zmrazí nebo strhnou vše, prosí mne, aby mohl posílat výplatu na účet vedený na mne.
Mé otázky jsou:
- je nějaký limit, kolik mu z výplaty mohou strhnout, nebo je to opravdu tak, že při souhře více exekucí může dojít k tomu, že mu z výplaty nezbude nic?
- pokud bych mu používání účtu umožnil, hrozí mi nějaké riziko stran exekutorů/bank? Tvrdí, že podle nového občanského zákoníku je to pro mne zcela bezpečné
- je případně nějaká jiná možnost, jak by se tato situace dala řešit, abych v tom nefiguroval a zároveň neskončil na ulici?

Moc děkuji za pomoc

Text odpovědi: 

Dobrý den,

v rámci exekuce na mzdu nelze ze mzdy srazit tzv. nezabavitelnou částku. Jistě tedy nebude Vašemu známému zabavena celá mzda. V případě, že na účtu Vašeho známého bude nacházet pouze částka mzdy ponížená exekuční srážku, neměl by mu být tento účet exekutorem postižen. Váš známý si také může založit tzv. chráněný účet, na který mu tato nezabavitelná částka mzdy bude připisována. Tento účet exekutor nemůže postihnout.
V případě že budou příjmy Vašeho známého připisovány na Váš účet, nelze vyloučit jejich postižení v exekuci v rámci exekuce přikázáním pohledávky. V takovém případě budete povinen exekutorovi vydat částku, která byla ve prospěch Vašeho známého připsána na Váš účet.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights