Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

ukončení pracovního poměru a ochranná lhůta

Vloženo: 24.02.2021
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den
dne 31.12.2020 skončil můj pracovní poměr a nástup do nového zaměstnání jsem měl až od 1.2.2021. Dme 5.1.2021 tedy v ochranné lhůtě jsem začal marodní se zády, od 15 - tého dne mám nárok na nemocenskou od OSSZ a chci se zeptat na dobu do 15-tého dne, jestli mám nárok na vyplacení nějaké dávky už vlastně od bývalého zaměstnavatele ?

Text odpovědi: 

Dobrý den,

po dobu prvních 14 dní náleží zaměstnanci, který onemocněl náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Nárok na náhradu mzdy je však vázán na existenci pracovního poměru. Pokud jste tedy onemocněl teprve po skončení pracovního poměru, náhrada mzdy od bývalého zaměstnavatele Vám nenáleží a bude Vám vyplacena pouze nemocenská, a to od 15. dne pracovní neschopnosti.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights