Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Ukončení pracovního poměru dohodou a platba nemocenské

Vloženo: 23.01.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně souběhu ukončení pracovního poměru dohodou a pracovní neschopnosti, nemocenské. Dne 9.12.2014 jsem podepsal se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru ke dni 31.12.2014, to znamená, že tento den - 31.12.2014 jsem přestal být zaměstnancem. Od 1.1.2015 jsem se zaevidoval jako OSVČ. Dne 27.12.2014 jsem měl úraz, zlomil jsem si stehenní kost a strávil jsem 14 dní v nemocnici mimo své bydliště, současně jsem od tohoto dne na nemocenské. která bude dle sdělení lékařů cca 5-6 měsíců. Po návratu do místa bydliště jsem přerušil evidenci OSVČ na živnostenském úřadu, toto bylo dne 12.1.2015. Potřebuji prosím vědět : 1. Kdo a jakým způsobem platí/zajišťuje mojí nemocenskou a kolik je tato částka 2. kdo zajišťuje platbu zdravotního a sociálního zabezpečení. Předem velmi děkuji za odpověď 

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
jestliže jste onemocněl v době, kdy jste byl stále zaměstnancem, pak Vám měl zaměstnavatel od 4 dne nemoci do dne skončení pracovního poměru poskytnout náhradu mzdy (u Vás se v podstatě jedná o dva dny). Dnem skončení pracovního poměru již zaměstnavatel náhradu mzdy poskytovat nemusí. Jelikož jste onemocněl v době trvání pracovního poměru, pak by Vám měla od 15 dne trvání pracovní neschopnosti vyplácet nemocenské dávky OSSZ. To platí i v případě, že jste se zaregistroval jako OSVČ. Podstatné je, že jste onemocněl v době trvání pracovního poměru a proto na nemocenské máte nárok.
 
Jako OSVČ se můžete přihlásit k účasti na nemocenském pojištění. Pokud to učiníte a budete si platit nemocenské alespoň v minimální výši (115 Kč), pak Vám budou běhěm nemoci od 15 dne poskytovány nemocenské dávky. Účast na nemocenském pojištění je pro OSVČ dobrovolná, platit tedy nemusíte nic, ale ani pak samozřejmě neobdržíte žádné nemocenské dávky. Jako OSVČ si i ostatní zálohy na pojistné (tj. na sociální pojištění a zdravotní pojištění) hradíte sám. V prvním roce můžete hradit zálohy v minimální výši předepsané zákonem (sociální pojištění 1943 Kč měsíčně a zdravotní pojištění 1797 Kč měsíčně), hradit tyto dvě zálohy je povinnost.
 
Doporučuji kontaktovat příslušnou OSSZ a Vaši zdravotní pojišťovnu, kde Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy a vysvětlí nejasnosti, které byste případně měl.  Na Vaší OSSZ příslušné dle místa bydliště se také dohodněte na tom, od kterého dne začnete reálně provozovat živnost.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights