Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Srazky ze mzdy

Vloženo: 29.10.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Zamestnavatel mi poskytuje příspěvek na dopravu do zaměstnání,muze byt tato částka exek.srazena?

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
úvodem trocha teorie: srážky ze mzdy je možné provádět samozřejmě ze mzdy a dále pak i z příjmů, které povinnému "nahrazují odměnu za práci nebo jsou poskytovány vedle ní." 
 
Mzdou se pro účely srážek ze mzdy rozumí "čistá mzda". Příspěvek na dopravu však není součástí čisté mzdy, a to přímo dle zákona, resp. ust. § 277 odst. 2 občanského soudního řádu, ve kterém se uvádí, že se do čisté mzdy nezapočítávají částky poskytované na náhradu nákladů spojených s pracovním výkonem.

 
Příspěvek na dopravu nelze exekučně postihnout ani v rámci srážek "dalších ppříjmů" ve smyslu ust. § 299 o.s.ř. Jde o příjmy, které mají nahradit odměnu za práci. Příspěvek na dopravu tak samozřejmě v tomto seznamu uveden být nemůže.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights