Aktuálně (říjen 2022) pro Vás chystáme novou podobu webu programu Právní poradna IuRe. Zatím však platí níže uvedené.

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Spolubydlící

Vloženo: 20.05.2022
Text otázky: 

Dobrý den, bydlím na ubytovně poskytnuté zaměstnavatelem, ale nájemné samozřejmě hradím já. Mám samostatný pokoj, ale na tzv. buňce se mnou bydlí další spolubydlící, která má rovněž vše stejně jako já. Máme společné jen sociální zařízení a vstupní chodbičku. Prostory uklízí úklidová firma ubytovna. Moje spolubydlící ovšem neustále vyžaduje, abych já navíc pravidelně uklízela společné prostory, i když ona nedělá vůbec nic. Několikrát jsem se s ní snažila dohodnout, že pokud se jí nelíbí úklid, který platíme, jsem ochotna se o intenzivnější úklid podělit, ve smyslu, že 14 dnů uklízí ona a 14 dnů v měsíci uklízím já. Na to vůbec nepřištoupila. Čekala asi, že úklid obstarám jenom já, protože jsem se s ní snažila vždy vycházet normálně, když tam bydlíme společně a nedělat žádné problémy. Patrně nečekala, že se jí "postavím" a řeknu, že nebude vše uklízet jenom já. Dost na tom, že např. lednici odmrazuji jenom já, ale to je párkrát ročně, z toho problém nedělám. Co mi začalo dost vadit, že mě najednou začala bezdůvodně očerňovat před lidmi, že neuklízím, že je tam špína, je je tam smrad ale hlavně začala být vyloženě sprostá a vulgární, takže poškozuje absolutně bezdůvodně moji osobu. Více než rok byla nemocná, přičemž já jsem tolerovala návštěvy od jejich kolegů, které často přesahovaly půlnoc a nikdy jsem jí nic neřekla. Když jsem ovšem několikrát slyšela, jakými výrazy mě napadá a co za lži o mě říká, tak jsem jí jednou, ale bez emocí řekla, že noční klid začíná ve 22:00 a když má proti mě neustále něco, aby tam žádné návštěvy nebyly déle než do této doby. Načež mě vyslechla a dala mi facku. To už se mi zdálo příliš. Každopádně jsem tento incident nahlásila, ale nikdo s tím vlastně nic nedělá. Jsem nucena bydlet s ní dál a slyšet neustálé nadávky. Upřímně řečeno nevím, jak se bránit, kdybych měla možnost, tak se samozřejmě přestěhuji, ale to nemám. Domnívám se, že jde o druh šikany, protože jsem ji několikrát slyšela přes dveře, kterými neustále "práská", že mě vyštve. Každopádně proto dělá vše. Když se mnou začala bydlet, asi před 5 lety, pamatuji, že po půl roce mi řekla. "Jsem ráda, že bydlím s tebou. Já hned tak s někým nevydržím". Po téměř šesti letech vidím, že pravděpodobně nevydrží dlouhodobě s nikým, ne jenom s někým. Není ochotná se přizpůsobit, vše podřizuje pouze svým zájmům. Děkuji za odpověď. Je to v kostce, samozřejmě toho, co mi dělá by bylo daleko víc. Ubytovna o tom ví delší dobu, přitom žádné stanovisko nezaujala.
Text odpovědi:
Dobrý den,
navrhujeme obrátit se na pronajímatele. Ten by měl zaručit všem svým nájemníkům nerušené užívání pronajatých prostor. V případě nečinnosti pronajímatele se můžete se svým nárokem obrátit na soud, případně zvážit možnost přestěhování. Možné je také konflikty se spolubydlící (např. facku) řešit jako řpestupek oznámením na policii nebo místně příslušný obecní úřad.
Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights