Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Společná anténa - satelit

Vloženo: 07.05.2020
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrýden.
Jsem nájemcem bytu na Starém Městě - Praha 1. V domě 20 let nefunguje společná anténa. Pořídil jsem si satelitní příjem a parabolu jsem měl umístěnou na zdi domu vedle okna do dvora. Po rekonstrukci fasády domu mi majitelka sdělila, že parabola na zdi nesmí být umístěna ale musím ji umístit na střechu. Dům má 4 patra a já bydlím v 1.patře, vzhledem k tomu, že jsem důchodce, tak mě zajímá kdo bude hradit náklady. A jěště mě zajímá zda je majitel domu povinnen zprovoznit společnou anténu.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

žádný zákon nestanovuje majiteli domu zřídit společnou anténu. Ve smyslu ust. § 104 odst. 16 písm. a) zákona č. 125/2005 Sb., o elektronických komunikacích, má vlastník nemovitosti domu, bytu nebo nebytového prostoru povinnost umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru příjem rozhlasového a televizního vysílání. Předmětná povinnost vlastníka se vztahuje pouze k umožnění příjmu programů prvotně šířených, nikoliv k umožnění příjmu vysílání převzatého.
V případě požadavku uživatele bytu na příjem prvotně šířeného programu zemským nebo satelitním vysílačem, má vlastník domu povinnost podle § 104 odst. 16 písm. a) zákona o elektronických komunikacích takový příjem umožnit. Součástí této povinnosti však není zajišťování, zřízení a udržování tohoto příjmu.

Pokud majitelka nesouhlasí s umístěním paraboly na fasádě domu (ať již z důvodu záruky na opravenou fasádu nebo z důvodu, že jí to ukládá jiný zákon), ale zároveň umožňuje její umístění na střechu, je tím splněna její povinnost dle výše citovaného ustanovení zákona o elektronických komunikacích. Máme za to, že náklady na takové přemístění půjdou k Vaší tíži.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights