Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Splátkový kalendář

Vloženo: 04.11.2020
Kategorie: 
Jiné nezákonnosti a problémy exekucí
Text otázky: 

Dobrý večer,
dlužím 24 000 Kč,které po mě vymáhá exekutor.Po tel.hovoru,kdy jsem mluvila se zaměstnancem od pana exekutora,jsme domluvili splátkový kalendář,s tím,že první splátku chtěli 5 000 Kč,kterou bohužel nemohu poslat a poslala jsem 1500 Kč a následně budu posílat každý měsíc tuto částku.Zaměstnanec z ex.úřadu mi po telefonu začal vyhrožovat,že pokud nepošlu 5 000 Kč,tak přijedou a bude mne vše stát o 100 000 Kč více.Bohužel nevím co mám dělat.Pánovi z úřadu jsem řekla,že opravdu nemohu najednou poslat 5 000 Kč a poslala jsem výše uvedenou částku 1 500 Kč,proto prosím o radu.
Děkuji a s pozdravem

Text odpovědi: 

Dobrý den,

exekutor je povinen vést exekuci zákonným způsobem. Vyhrožování dlužníkovi rozhodně nelze považovat za zákonný způsob vedení exekuce. V případě, že exekutor s dobrovolnou měsíční splátkou v částce 1.500,- Kč nesouhlasí, nezbývá mu, než pro zbylou částku dluhu vést exekuci některým ze zákonem předvídaných způsobů.
To samé platí i pro vyčíslení nákladů exekuce. Tyto náklady nesmí být vyčíslené jinak, než je stanoveno zákonem.
Se stížností na postup exekutora se lze obrátit na odbor dohledu a kárné agendy Ministerstva spravedlnosti. Případná stížnost by však měla být doložena konkrétními důkazy.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights