Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Snížená odměna exekutora při brzkém uhrazení vs. splnění příkazem

Vloženo: 10.05.2019
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,
u Exekuce byly rozesílány nejdříve bankám a dlužníkům povinného Exekuční příkazy a až potom (po cca 2 měsících) bylo zasláno povinnému "Vyrozumění o zahájení exekuce" s možností úhrady dluhu a snížených záloh na náklady exekuce do 30 dnů. Avšak, než povinný stihnul (za 2 dny) uhradit exekuci a snížené náklady, tak bylo uhrazeno plněním exekučního příkazu u jednoho z dlužníků povinného.
Jak je to nyní s náklady exekuce? Proběhlo vše v souladu se zákonem?

Text odpovědi: 

Dobrý den,

máme za to, že když došlo ke splnění povinnosti tím, že uhradil dlužník povinného bez vědomí a vůle povinného, může si exekutor nárokovat nesníženou výši odměny, ač k takové úhradě došlo v 30 denní lhůtě určené pro dobrovolné plnění. Podstatou této lhůty je totiž právě ona dobrovolnost plnění ze strany povinného, aniž by bylo nutno realizovat některý z vydaných exekučních příkazů.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights