Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Situace po rodičovské dovolené

Vloženo: 13.06.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Pracuji jako učitelka základní školy na 1. stupni, smlouvu mám na dobu neurčitou. Rodičovskou dovolenou mám nahlášenou do 3 let věku dítěte, tj. na konci května 2019. Pan ředitel mi už před nástupem řekl, že mě nepřijme zpět jen na měsíc červen, že nastoupím až poslední týden v srpnu (přípravný týden). To znamená, že bych si musela RD prodloužit o 3 měsíce a s tím i zbývající peníze, což se mi opravdu nelíbí. Není toto překážka v práci ze strany zaměstnavatele, že pro mě v podstatě nemá k dispozici moje místo? Kolegyně z jiné ZŠ končí RD podobně a normálně nastoupí v průběhu května. Děkuji za odpověď. S pozdravem.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
ano, pokud Vám zaměstnavatel neumožní výkon práce po skončení Vaší rodičovské dovolené, vznikne na jeho straně překážka v práci se všemi spojenými následky, zejména s povinností Vám i po dobu trvání překážek vyplácet mzdu.
 
Doporučujeme ukončení Vaší rodičovské dovolené oznámit zaměstnavateli s dostatečným předstihem.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights