Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

šikana na pracovišti

Vloženo: 09.03.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, jsem příslušníkem bezpečnostního sboru a tudíž se na mě vztahuje místo zákoníku práce zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Můj zaměstnavatel mi zhruba před 9 měsíci sdělil, že si přeje, abych se vzdal vedoucí funkce a přešel na méně placenou pozici. S tím jsem nesouhlasil a od té doby jsem pod neustálým psychickým tlakem a proto zvažuji raději odchod. Chci se zeptat, protože tuto situaci již déle nemohu snášet, pokud dám sám výpověď (mám 1,5 roku do důchodu),a nechám se zaevidovat na úřadu práce, protože žádnou jinou práci sehnanou nemám, mám možnost se soudně domáhat nějakého finančního dorovnání do výše stávajícího platu? Nebo musím takové chování ze strany mého zaměstnavatele snášet? Jak byste mi prosím poradili, jak mám postupovat. Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
skončí-li Váš služební poměr propuštěním na základě Vaší žádosti, nemůžete po svém zaměstnavateli požadovat žádné "dorovnání" platu, máte však nárok na odchodné, příp. výsluhový příspěvek.
Pokud jste službu vykonával po dobu alespoň 6 let, máte nárok na odchodné nejvýše ve výši šestinásobku měsíčního služebního příjmu (§ 156 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů). Odchodné je vypláceno jednorázovou částkou.
Pokud jste službu vykonával alespoň po dobu 15 let, máte nárok na výsluhový příspěvek (§ 157 a násl. zákona), který se vyplácí měsíčně v termínech stanovených pro výplatu důchodu ze základního důchodového pojištění.

Partneři

 

European Digital Rights