Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní době Po-Pa 9:00-17:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

šikana k výkonu na pracovišti

Vloženo: 13.11.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, Ve firmě probíhá šikana, od doby nového vedoucího. Požaduje po nás počet výrobků, který není možné za den stihnout, kdo se ozve, zesměšňuje ho před ostatními a je postihnut finančně. Vydírá slovně tím, že nikoho nedrží - "jsou venku mladší a levnější, nemluví česky"... Práce je fyzicky velmi náročná, nejen manipulace s 12m kovovými tyčemi a pilami, ale v obrovském hluku a prachu. Vedoucí sbírá za naše vydřené výsledky odměny, nosí se provokativně jak páv, a honí nás tak, že mnohdy nemáme čas ani na jídlo - a pokud se někdo tajně nají přímo z kapsy a je přistižen, dostane důtku za porušování pracovní kázně. Nemůžeme mezi sebou ani prohodit slovo, všude kamery, jsme kontrolováni i časem na WC. Toto je pro nás opravdu nedůstojné. Dříve jsme byli parta, když měl někdo narozeniny, přinesl domácí koláče a o pauze mohli společně vypít čaj, zasmáli se - a růst firmy díky nám proběhl od rodinné až do dnešní mezinárodní podoby čerpající evropské dotace. Nyní základna a prapodstata firmy - dělníci- jsou méněcenní nádeníci, do jídelny chodí jen "kravatáci" mající kancelářskou pracovní dobu mnohem kratší než my (ne od 6.00), k tomu telefony a auta, další benefity. My ale také máme rodiny a domů chodíme vyčerpaní ničeho dalšího schopni, po psychickém i fyzickém teroru vedoucího. Několik kolegů se na místě při práci již zhroutilo. Bojíme se už ozvat, protože pak lítaly hodinové výpovědi nejen na dotyčného, ale automaticky i na jeho sourozence nebo manželku. Panuje tady diskriminace, urážení, zastrašování, ponižování lidskosti, bojíme se o existenci. Prosíme, můžete nám nějak pomoci? Pod takovým psychopatickým vedoucím se nedá dlouho vydržet pracovat. .. obracíme na Vás, aby to bylo pod odborným dohledem, a vedoucí to "nezametl pod koberec" nebo se krutě nemstil... Děkujeme za pochopení, poskytnutou radu a pomoc. dělníci

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud na Vašem pracoviště dochází k porušování zákoníku práce, např. není dodržována zákonná pracovní doba 40 hodin týdně, nejsou dodržovány povinné přestávky v práci (30 min po 4 hodinách), je nezákonně zkracována mzda, apod, doporučujeme se se žádostí o kontrolu postupu zaměstnavatele obrátit na Státní úřad inspekce práce, kontakty naleznete na www.suip.cz.
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights