Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Ruseni pracovni pozice v tehotenstvi

Vloženo: 16.09.2021
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den, dozvedela jsem se, ze se cele nase oddeleni bude v CR rusit a presouvat do jine zeme. Vypovedi by mely dorazit do konce mesice, tedy asi do 2 tydnu, jsem v 7. tydnu tehotenstvi, jeste nemam tehotenskou prukazku a v zamestnani o tom nikdo nevi. Jak mam ted prosim postupovat? Podepsat nebo nepodepsat vypoved po jejim doruceni? A co pripadne v zamestnani dolozit, pristi tyden jdu na dalsi kontrolu ke gynekologovi, mel by mi vystavit jiz potvrzeni?
Spravne bych take mela mit narok na odstupne, tri platy dle smlouvy, ale v tomto pripade nevim, jak bude jeho vyplaceni probihat a jestli mi zamestnavatel proplati materskou.
Dekuji za radu.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

pokud by měla být výpověď daná dle ust. § 52 písm. b) zákoníku práce, tedy z důvodu přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď po dobu těhotenství a čerpání mateřské dovolené. Měla byste tedy co nejdříve svého zaměstnavatele o svém těhotenství informovat, abyste případně nepřišla o nárok na peněžitý příspěvek v mateřství.

Peněžitý příspěvek v mateřství je vyplácen příslušnou pobočkou České správy sociálního zabezpečení, nikoliv zaměstnavatelem. Nárok na příspěvek v mateřství má zaměstnankyně, která je v době nástupu na mateřskou dovolenou účastna nemocenského pojištění. Zaměstnankyně musí být účastna na pojištění po dobu alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou.

V případě, že zaměstnankyni skončí pracovní poměr, ale na mateřskou dovolenou nastoupí v tzv. ochranné lhůtě, je jí nárok na peněžitý příspěvek v mateřství zachován.
Ochranná lhůta činí tolik kalendářních dnů, kolik činilo poslední zaměstnání zaměstnankyně nastupující na mateřskou dovolenou, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights