Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Rozvod - exekuce

Vloženo: 14.09.2020
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den,chci se s manželem rozvést,už rok spolu nežijeme. 15 let už splácím exekuce ze svého platu kdy mi zbývá pouze nezabavitelná část. Jistá část dluhů vznikla ze snahy pomoci rodině kdy se pak ukázalo,že manžel investuje místo do věcí potřebných do mladých slečen,další dluh vznikl ještě před manželstvím když jsme si vzali hypotéku na byt. Byt jsme museli v roce 2005 prodat a zbyl tam dluh okolo 100000kč kde narostli astronomické úroky na částku přes půl milionu. Byt jsme vlastnili na půl. Pak jsem na soudu zjistila,že platím i jeho pokuty za černou jízdu v MHD.Na začátku jsme to měli nastavené tak,že já splácela a on platil vše ostatní .Stále jsem poslouchala,že se o vše postará a dluhy společně splatíme.Za celou dobu však nepřidal na dluhy ani korunu. Pracuje na ŽL a na svých příjmech žádné exekuce nemá. Předloni si bez mého vědomí založil agenturu se svou dlouhodobou milenkou.Agenturu napsal na ní a je tam vedený jako jednatel. Stále však žádný z dluhů neplatí. Nemohla jsem od něj odejít,neboť bych neměla ani na podnájem. Dnes žiju s mladším synem v domě svého staršího syna z prvního manželství a už odmítám dál platit jeho dluhy . Z našeho společného jsem zaplatila svou část a také už nechci dál za něj platit. Je mi 46 let a posledních 15 let mám jen nezabavitelnou část. Teď mi manžel přidává peníze na bydlení a platí půjčku kterou si vzal na mého syna. Jen nevím jak dlouho to bude ochoten to platit. Mám nějakou možnost, v rámci zákona , ho přinutit splácet jeho dluhy a zbavit se tak povinnosti splácet ? Jsem závislá na jeho podpoře,v momentě kdy nebudu mít exekuce na platu už jeho podporu nebudu potřebovat.Navíc mám obavy aby mi nezpůsobil další potíže.
Děkuji za radu

Text odpovědi: 

Dobrý den,

ohledně dluhu vzniklého před manželstvím, bude záviset právní režim tohoto dluhu na tom, kdy jste uzavřeli manželství (před nebo po 1. lednu 2014), případně i na dalších konkrétních okolnostech vzniku tohoto dluhu. Proto se k tomuto dluhu nemůžeme nyní vyjádřit a můžeme poskytnout pouze obecnou informaci k dluhům vzniklým za trvání manželství.
Ohledně dluhů vzniklých za trvání manželství platí, že se jedná o dluhy společné (pokud nebyl smluvně změněn režim společného jmění manželů).
Za trvání manželství tedy neexistuje způsob jak přimět manžela k úhradě dluhů, neboť všechny prostředky, které Vy nebo Váš manžel získáte za trvání manželství spadají do SJM. Za dluhy jste odpovědní oba, přestože je vzal na sebe pouze Váš manžel. Za trvání manželství pak z logiky věci nemůžete na manželovi žádat ani nahrazení toho, co jste na společném dluhu uhradila.
Jiná je však situace po rozvodu. Právní mocí rozhodnutí o rozvodu manželství zaniká SJM. Ohledně dluhů jste i nadále zavázaní společně a nerozdílně, tudíž v případě neplacení dluhu může věřitel po Vás i po Vašem manželovi žádat úhradu celého dluhu. Pokud však například zaplatíte celý dluh, můžete na manželovi žádat úhradu jeho poloviny. Uvedené se pak řeší zejména v rámci vypořádání SJM.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights