Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Promlčení exekuce

Vloženo: 22.06.2022
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den mám jen dotaz zda li se u exekuce může jednat i o promlčení?Vcera mi byl doručen dopis od pana exekutora.Jedna se o exekuci kde byl vydán platební rozkaz v roce 2011 a exekuce byla vedena srážkami ze mzdy.Jenze se jedná o to že pan exekutor je stále v poradniku a do dnešního dne se ještě nedostal na řadu tak se ozval ohledně splátek které po mně teď vyžaduje. Chci se dotázat není možné že by se tato exekuce po jedenácti letech stala promlcenou?dekuji za odpověď
Text odpovědi:
Dobrý den,
ve smyslu ust. § 640 zákony č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, se právo přiznané rozhodnutím orgánu veřejné moci promlčí za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno. Ustanovení stejného znění obsahoval ve svém ust. § 110 odst. 1 i zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník platný a účinný do 31.12.2013. Výše uvedené ustanovení znamená, že výkon rozhodnutí (exekuci) lze zahájit do deseti let ode dne vykonatelnosti rozhodnutí soudu případně jiného orgánu veřejné moci. Pokud tedy byla exekuce v této lhůtě zahájena (byl podán návrh na exekuci), exekuce promlčená není a exekutor může činit úkony pro vymožení pohledávky, byť již ode dne vykonatelnosti rozhodnutí uplynula doba 11 let. Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights