Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Promlceci lhuty

Vloženo: 22.03.2019
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den,
Kamarad se dostal do velmi tezke situace. Zacal podnikat (s.r.o, kde je i jednatelem), ale obchody nesly dobre, takze si zacal pujcovat vsude mozne, ted to skoncilo tak, ze firma dluzi vsem moznym uradum, bance za pujcku, na nej jako na FO jsou taky vypsane exekuce, ted nema ani kde bydlet, nema praci a zadny prijem. Celkove dluhy firmy i jeho jako FO jsou ted cca 2,5 mil. Neni nikdo, kdo by mu z teto situace pomohl a vzhledem k tomu, ze ani nema kde bydlet je pro nej nerealne, aby si vubec nejakou praci nasel. Psychicky se sesypal a jedine vychodisko vidi v tom, ze utece do zahranici (je sam, zadna rodina ani deti), najde si tam legalni praci i s ubytovanim, zacne vse nanovo a nekdy za X let by se mozna vratil do CR s tim, ze by pak uplatnil promlceci lhutu. Podle mne ale promlceci lhuta na exekuce a soudne vymahane pohledavky neni (podle toho, co jsem cetla na netu), nejsem ale odbornik a nemam se ani s kym poradit, proto se obracim na Vas, zda tedy opravdu pro nej nekdy v budoucnu bude moznost se do CR vratit aniz by musel doplacet vsechny dluhy. Vim, ze to neni korektni pristup, ale obavam se, ze pokud by neodesel do zahranici a nezacal nanovo, tak by to zde uz psychicky neunesl a sahl si na zivot.
Predem velice dekuji za odpoved.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

pokud byl ve věci vydán pravomocný a vykonatelný exekuční titul (zpravidla rozhodnutí soudu), lze exekuci zahájit ve lhůtě deseti let ode dne právní moci a vykonatelnosti takového rozhodnutí. Jakmile je exekuce zahájena, není pro dobu jejího průběhu stanovena žádná maximální lhůta, tedy může probíhat až do konečného vymožení dluhu.

Váš přítel může v dané situaci zvážit možnost podat návrh na zastavené exekuce, a to z důvodu dle ust. § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu, tedy z důvodu, že výkon rozhodnutí ukazuje, že výtěžek, kterého bude dosaženo, nepostačí ani ke krytí jeho nákladů.
Případně může Váš přítel podat návrh na odklad exekuce z důvodu dle ust. § 266 občanského soudního řádu. Dle tohoto ustanovení může soud na návrh odložit provedení výkonu rozhodnutí, jestliže se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights