Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Předmanželska smlouva

Vloženo: 10.07.2022
Text otázky: 

Dobrý den. Mám dotaz ohledně exekuce a předmanželskou smlouvy z důvodu ochrany budoucí manželky. Z minulosti mám exekuce. Nějaké závazky jsem dokázal zaplatit ale stále nějaké mám. Nyní ziju v Německu kde mám i přechodný pobyt a jsem zde oficiálně zaměstnaný na německou smlouvu. Partnerka se zamnou bude stěhovat. V Česku na její adrese se nezdrzuju a s mými dluhy nemá nic společného. Pokud před svatbou nechám u právníka sepsat předmanželskou smlouvu ve které bude jasné uvedeno ze s majetkem své přítelkyně nemám nic společného listina bude ověřena a uvedena v databází listin. Muže exekutor napadnout majetek moji budoucí ženy ? Jak se bránit ? Jež sloučit exekuce do jedné abych posílal určitou částku každý měsíc a měl od toho klid ? Předem dekuji. Prosím o e-mailovou komunikaci. Hezky den
Odpověď:
Dobrý den,
v případě, že se jedná o Vaše výlučné dluhy vzniklé před uzavřením manželství, nemůže exekutor postihnout majetek Vaší budoucí manželky, který tato nabyla před uzavřením manželství. Bude však moci částečně postihnout společné jmění majetku (SJM), které vznikne uzavřením manželství. V případě, že uzavřete s nastávající manželkou tzv. předmanželskou smlouvu, v níž vyloučíte vznik SJM, neměl by exekutor majetek nabytý výlučně Vaší manželkou po uzavření manželství, pro Vaše výlučné dluhy vzniklé před uzavřením manželství, nijak postihnout. Smlouvu je potřeba zapsat do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu.
Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights