Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Prava seniorů

Vloženo: 16.09.2021
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Dobrý den, stavbou v domě (spojování bytů v šestém patře) s SVJ již 5 měsíců ztrpčují život seniora bydlícího v 5. patře. Opět je zničen osobní výtah a senior má nemocný pohybový aparát. Družstvo majitelů nic nedělá, majitel bytů, které se spojují nereaguje, u Ombudsmana nám na email neodpověděli, na stavební úřad se také nemůžeme dovolat. Prosím poraďte.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

neznáme podrobnosti Vašeho případu, proto podáváme obecnou informaci.
Za provoz výtahu odpovídá buď společenství vlastníků jednotek, pokud jsou byty v osobním vlastnictví, případně družstvo, pokud se jedná o dům s byty ve vlastnictví družstva. Pokud máte byt, v němž bydlíte v osobním vlastnictví, obraťte se přímo na SVJ. Pokud jste v nájmu, je potřeba se obrátit na vlastníka bytu (družstvo, případně jiná fyzická či právnická osoba, která Vám byt pronajímá).
V případě, že nedojde k nápravě, můžete se se svým nárokem obrátit na soud.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights