Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní době Po-Pa 9:00-17:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Pracovní úraz ve výpovědní lhůtě

Vloženo: 20.02.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, potřeboval bych prosím poradit.
19. 12. 2018 jsem podal v zaměstnání výpověď a skončit bych měl k 28. 2. 2019. Necelý týden po podání výpovědi (24. 12. 2018), se mi však stal pracovní úraz - zlomenina kotníku a přetržené vazy. Jsem v pracovní neschopnosti. Nyní se blíží doba, kdy mi výpovědní lhůta vyprší, ale na neschopence budu ještě minimálně měsíc, protože teprve nyní začínám chodit.
Chci se zeptat... Bude ukončen můj pracovní poměr, dle podané výpovědi, nebo výpovědní doba je přerušená ochrannou lhůtou a pracovní poměr skončí teprve ukončením pracovní neschopnosti?
Pokud bude ukončen můj pracovní poměr, ale zůstanu nadále pracovně neschopný, bude mi zaměstnavatel dál dorovnávat peníze do průměrného výdělku před pracovním úrazem, nebo na to mám nárok pouze do toho 28.2. (vypršení výpovědní lhůty dle podané výpovědi)?
Nemám s něčím podobným zkušenosti, dokonce jsem ani nikdy dříve nebyl v pracovní neschopnosti a to je mi 47 let. Předem moc děkuji za vaše rady a přeji hezký den. T. M.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

na Váš případ se vztahuje ust. § 53 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Dle tohoto ustanovení pokud byla dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítá. To znamená, že Vám pracovní poměr nezanikne 28.2.2019, ale až uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby (pracovní neschopnosti). V takovém případě se na dávkách nemocenského pojištění ani na náhradě mzdy nic nemění.

Dle výše citovaného ustanovení zákoníku práce však máte možnost do doby kdy měl pracovní poměr výpovědí původně skončit (tedy do 28.2.2019) sdělit zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrváte. Pokud byste této možnosti využil, Váš pracovní poměr by skončil dne 28.2.2019.

V takovém případě, pokud bude Vaše pracovní neschopnost vzniklá za trvání pracovního poměru pokračovat i po jeho skončení, nemá to vliv na výplatu dávek nemocenského pojištění, které Vám náleží od 15. kalendářního dne trvání pracovní neschopnosti do skončení pracovní neschopnosti, případně do uplynutí zákonem stanovené podpůrčí doby.

Zaměstnanci v pracovněprávním vztahu, který zakládá účast na nemocenském pojištění, však náleží od 4. dne dočasné pracovní neschopnosti až do 14. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti náhrada mzdy podle § 192 odst. 1 zákoníku práce.

Náhrada mzdy podle § 192 odst. 1 zákoníku práce v době prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti představuje náhradu ušlého výdělku a může tedy náležet jen za dobu, za kterou by jinak zaměstnanci náležel výdělek (mzda). Z uvedeného vyplývá, že náleží pouze v době trvání pracovního poměru. Pokud byste tedy netrval na prodloužení pracovního poměru a v době skončení Vašeho pracovního poměru by Vaše dočasná pracovní neschopnost trvala méně než 14 dnů (ve Vašem případě by to bylo k 28.2.2019 pouze 9 dnů), nebudete mít ještě nárok na dávky nemocenského pojištění, ale zanikne Vám i nárok na náhradu mzdy podle § 192 odst. 1 zákoníku práce.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights