Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

pracovní právo - pohotovost

Vloženo: 11.09.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Nastoupila jsem do zaměstnání na plný úvazek, jsem ve zkušební době. Ve smlouvě je uvedeno 40h/týdně, ale bližší specifikace chybí. Pracovní náplň ani po 2 měsících nemám. Při nástupu mi byla ústně sdělena pracovní doba po - pá od 8h do 16h, totéž je na webových stránkách projektu. Po měsíci mi zaměstnavatel sdělil, že nad svoji práci budu vykonávat každý třetí týden tzv. pohotovost (celých 7 dní v týdnu, 24h/denně) a v případě potřeby do hodiny musím vyjet za klientem. To vše tedy mimo provozní dobu projektu. Za tuto pohotovost nenáleží žádná odměna, údajně je plat paušální (v pracovní smlouvě to ale není zmíněno). Za případný přesčas (výjezd) se vybírá volno. Na pracovní výkaz se pohotovosti nepíšou. Je výše uvedená praxe v pořádku? Jednání zaměstnavatele není fér. Kdybych o pohotovostech věděla, nenastoupila bych. Přišla jsem o původní práci a jsem v mnohem horších podmínkách. Navíc vše zavání černotou. Jedná se o sociální službu, která má v rozhodnutí o registraci provozní dobu po - pá od 8 do 16 h. Minimálně tedy jde o správní přestupek. Dále je otázka, zda jsem mimo provozní dobu projektu chráněná pracovním pojištěním. Děkuji za Váš čas.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

dle ust. § 81 zákoníku práce rozvrhuje pracovní dobu zaměstnavatel. Tedy dle našeho názoru postačí, pokud je ve smlouvě určeno, že pracovní doba činí 40 hodin týdně. Samozřejmě pro větší právní jistotu je lepší začátek a konec pracovní doby stanovit již v pracovní smlouvě.
Pokud v pracovní smlouvě rozvržení pracovní doby stanoveno není, uplatní se ust. § 84 zákoníku práce, dle kterého je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 1 týden před začátkem období, na které je pracovní doba rozvržena.

Pracovní pohotovost může dle ust. § 95 zákoníku práce zaměstnavatel požadovat pouze v případě, pokud se na tom se zaměstnancem dohodne. Nelze tedy pracovní pohotovost vyžadovat jednostranně bez dohody se zaměstnancem.
Za pracovní pohotovost náleží odměna nejméně ve výši 10% průměrného výdělku.
Za výkon práce v době pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci mzda nebo plat. Výkon práce v době pracovní pohotovosti nad stanovenou týdenní pracovní dobu je prací přesčas. Náleží Vám tedy i příplatek za práci přesčas, případně, pokud se tak se zaměstnavatelem dohodnete náleží Vám místo příplatku náhradní volno v rozsahu konané práce. Pokud je práce vykonávaná například o víkendu nebo v noci náleží Vám také příplatky za práci v sobotu a v neděli, případně příplatek za noční práci.

Ohledně toho, zda se pracovní pojištění bude vztahovat i na dobu mimo provozní dobu projektu Vám odpovědět nemůžeme, neboť vše bude záviset na konkrétních sjednaných podmínkách tohoto pojištění.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights