Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Pracovní doba a přestávka

Vloženo: 02.07.2020
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,
mám velkou prosbu a moc žádám o radu. Pracuji jako recepční v bytovém domě od roku asi 2005. Má pracovní doba je 8,5 hodiny. V tomto čase bych měla mít nárok na 30 minut přestávky na oběd, ale nesmím opustit pracoviště. Při mém obědě se musím dále věnovat lidem a při tom přerušit oběd. Když už jsem toho měla dost - to znamená loni a žádala po nich řešení, začali mi vyhrožovat snížením platu a případným vyhazovem. Přestávku od začátku tohoto roku jsem si začala vybírat. Ale bohužel jsou z toho velké problémy. Chtěla bych vědět jestli mám nějaká práva, třeba i o zpětné zaplacení přestávek (které jsem si nesměla vybrat). Vím, že zpět to jde jen 3 roky. Ale nevím jestli je to možné ještě teď, když od nového roku si přestávky vybírám, ale při tom musím být na pracovišti a občas i pracovat.
Moc děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

zaměstnavatel má dle ust § 88 zákoníku práce povinnost poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Jde-li pak o práce, které nemohou být přerušen (což je i Váš případ), musí být zaměstnanci i bez přerušení práce zajištěná přiměřená doba na oddech a jídlo. V takovém případě se však tato doba započítává do pracovní doby, tedy za ni náleží mzda. Jelikož z Vašeho dotazu vyplývá, že vykonáváte práci, která nemůže být přerušena a ani v praxi přerušena není neboť Vám zaměstnavatel neposkytuje přestávku v práci, ale toliko přiměřenou dobu na oddech a jídlo, máte i nadále nárok na náhradu mzdy za tuto dobu.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights