Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Pracovne pravni vztahy

Vloženo: 30.04.2020
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,

řeším následujcí. Nad zaměstnavatelem jsem vyhrála soud u MS v Praze o neplatnost vypovedi. K narovnani doposud nedoslo a zamestnavatel me povolal na jeden den do prace, kdy mi rekl, ze z duvodu koronaviru budu mit home office. V kancelari jsem potkala jinou zamestnankyni, ktera jiz vykonava moji praci. Od te doby coz je cca 2 mesice zpatky se ted ozval, ze zavadi Kurzarbeit a zada me o pisemny souhlas se snizenim platu o 10% ve forme dodatku ke smlouve. Jak mam vzhledem k celkove situaci postupovat? Dekuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

pokud máte mzdu sjednanou v rámci pracovní smlouvy a nemáte ji stanovenou mzdovým výměrem, tak Vám může zaměstnavatel snížit mzdu pouze po vzájemné dohodě. Tato se skutečně sepisuje ve formě písemného dodatku k pracovní smlouvě. Jelikož je potřeba ke snížení mzdy i Vašeho písemně vyjádřeného souhlasu, může Vás sice zaměstnavatel požádat o sepis dodatku o snížení mzdy, nicméně s tímto snížením souhlasit nemusíte a dodatek podepisovat také nemusíte.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights