Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní době Po-Pa 9:00-17:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Pracovně právní vztah a zdravotní stav

Vloženo: 10.02.2014
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, Jsem řidičem z povolání, ale v poslední době se na tuto práci moc necítím. Bývám často unavený a chce se mi pořád spát. Ze zdravotního hlediska mi lékaři řekli, že jsem v pořádku a nadále mohu vykonávat toto povolání. V práci jsem dal výpověď, ale zaměstnavatel mě pustí až po uplynutí 90 dnů. Já vím, že práci řidiče z povolání nezvládnu a chtěl bych odejít ke konci měsíce, je nějaká možnost? Nerad bych, aby se něco nebo někomu stalo. Děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

 
 
Dobrý den,
 
omlouváme se za prodlení s odpovědí způsobené velkým množstvím dotazů došlých do naší poradny.
 
Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba činí dle zákoníku práce nejméně 2 měsíce. Výpovědní doba smí být prodloužena jen písemnou smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Delší výpovědní dobu než 2 měsíce (uvádíte 90 dnů) proto musíte mít výslovně uvedenu v pracovní smlouvě či mít podepsánu smlouvu o jejím prodloužení, jinak platí zákonná 2 měsíční lhůta. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Jednostranně výpovědní dobu zákon zkrátit neumožňuje.
 
Ve Vašem případě bude nejvhodnější apelovat na zaměstnavatele (nejlépe i písemnou formou),  aby s Vámi uzavřel písemnou dohodu o skončení pracovního poměru dříve. Možnost nehody a s tím spojená možná rizika z důvodu Vašeho zdravotního stavu jistě nejsou v zájmu zaměstnavatele. Případně zkuste zaměstnavatele požádat o přeložení na jinou pozici po dobu plynutí výpovědní lhůty.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 
 

Partneři

 

European Digital Rights