Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Pokuta od zaměstnavatel

Vloženo: 02.07.2021
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den chtěl bych se vás zeptat Je možné aby vám zaměstnavatel stranu 5000 z výplaty že jste nepřišel do práce. Abych to vysvětlil Pracoval jsem pod agenturou na smlouvu dohoda o provedení práce, tři roky V jedné firmě o víkendu mi zaměstnavatel poslal rozpis Kde bylo že mám v pondělí nastoupit do jiné firmy v jiném městě. Hned jsem ho informoval že bohužel se nemám jak do této firmy dostávat dělají se tam 12 hodin a na ranní směnu bych přijel až o dvě hodiny pozdě a z práce bych musel jít domů pěšky a to je nějakých 18 km protože mi pak nic domů už nejede Řekl mi že ho to nezajímá v pondělí jsme spolu mluvili a on mi řekl že pokud nechci tak ukončíme váš pracovní poměr Já jsem oznámil že chci pracovat ale do této firmy se bohužel nemám jak dostat ani z ní. Poslal mi mail kterým stálo že jsme telefonicky ukončili pracovní poměr , měl mi dá výplatu kterou mi zadržoval 14 dní poté když mi ji poslal mi chybělo 5000 tak jsem psal jak je to možné a on mi řekl že 5000 pokuta za to že jsem nepřišel do práce, Může si to dovolit? A ještě mi ani nedal podepsat výpověď. Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Text odpovědi: 

Dobrý den,

neznáme konkrétní okolnosti Vašeho případu, tedy podáváme pouze obecnou informaci.
Pokud jste s agenturou práce uzavřel pracovní smlouvu, tuto lze ukončit pouze ze zákonem stanovených důvodů (viz ust. § 48 a násl. zákoníku práce). Výpověď musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží.

K pokutě ve výši 5.000,- Kč uvádíme, že zákoník práce neumožňuje sjednání smluvní pokuty vůči zaměstnanci pro případ porušení jeho povinností. Zaměstnavatel však v případě neomluvené absence zaměstnance nemusí vyplatit mzdu odpovídající mzdě za zameškanou směnu nebo její části.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights