Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

podmínka z aneplacení výživného

Vloženo: 17.12.2014
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, exmanžel dostal podmínku za neplacení výživného, poté opět neplatit, ale při stání u soudu zaplatil nově vzniklý dluh a soud zrušil trestní stíhání. Ale dluh z první podmínky nezaplatil a nyní opět neplatí. Jak to, že soud nezohlednil podmínku a neplnění rozsudku prvního soudu. Když už je jednou v podmínce a stále neplatí, pak něci doplatí, pak zase neplatí, neměl by jít do vězení?? Exekuce nejsou účinné, nemá oficiálně nic. Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
pokud Váš bývalý manžel nadále neplatí výživné, doporučujeme vždy oznámit tuto skutečnost na policii, aby mohlo být zahájeno další trestní řízení. Trestní zákoník umožňuje dlužníku na výživném v rámci trestního řízení projevit tzv. účinnou lítost dle §197 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku  a dluh dobrovolně uhradit, čímž dojde k zastavení trestního řízení. Domníváme se, že skutečnost, že Váš bývalý manžel dluh doplatí, je pro Váš jistě pozitivní a z tohoto důvodu by tedy neplacení výživného mělo být oznámeno na policii ČR, neboť je evidentně motivací pro zaplacení dluhu.
 
Jestliže však nedodrží podmínku a nebude dále hradit výživné, a to ani po zahájení dalšího trestního řízení a nenastanou tak účinky tzv. účinné lítosti, zahájí s ním soud řízení pro nedodržení podmínky a bude nucen trest odpykat ve vězení. Trestní řízení o přeměně podmínky na trest odnětí svobody však bude probíhat bez Vašeho vědomí, jelikož nejste jeho účastníkem a soud Vás o jeho průběhu není povinen informovat.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights