Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Podala jsem výpověď, zaměstnavatel mi strhl částku za školení

Vloženo: 12.04.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,
mám dotaz ohledně uhrazení částky za školení. Dne 7. 1. 2019 jsem podepsala tkzv. "kvalifikační dohodu", která jednala o školení v částce 15700,-. Přibližně po dobu tří týdnů jsem dojížděla do Prahy na školení na VLASTNÍ náklady, jelikož do pracovní smlouvu jsme měli uzavřenou až od 1. 2. 2019. Zkušební dobu smluvenou na 3 měsíce. Práce mi nevyhovovala a dne 2. 4. 2019 jsem podala výpověď. Nyní mi přišla "výplata" ze které bylo strženo školení.
Má na to zaměstnavatel nárok, když jsem skončila ve zkušební době a zároveň jsem podstoupila školení když jsem ještě nebyla v pracovněprávním vztahu?
Děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,

dle ust. § 234 zákoníku práce je předmětem kvalifikační dohody kromě jiného závazek zaměstnance setrvat u zaměstnavatele po sjednanou dobu od zvýšení kvalifikace. Pokud zaměstnanec tento svůj závazek nesplní, může po něm zaměstnavatel požadovat úhradu nákladů spojených se zvýšením kvalifikace. Na věci nic nemění skutečnost, že jste pracovní poměr rozvázala ještě ve zkušení době.
Máme také za to, že na právo zaměstnavatele požadovat náklady za zvýšení Vaší kvalifikace nemá vliv ani skutečnost, že jste zvýšení kvalifikace absolvovala ještě před vznikem pracovněprávního vztahu.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights