Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Placení vyššího nájmu počínaje třetím měsícem po návrhu

Vloženo: 03.06.2021
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Dobrý den,
bydlíme v nájmu na dobu neurčitou. Chápeme, že nám pronajímatel může zvyšovat nájem až o 20% v průběhu tří let. Toho plně využívá (přes 20% nejde) bez ohledu, že jsme byt nákladně rekonstruovali, abychom ho mohli užívat. O to se s pronajímatelem přít nechceme, jeho zvyšování nájmu akceptujeme. Rádi bychom se jen zeptali, od kdy bychom měli zvýšený nájem platit? Jak je to s tím placením vyššího nájmu počínaje třetím měsícem po návrhu konkrétně?
Pronajímatel nám oznámil zvýšení nájmu doporučeným dopisem 28. května 2021. Chce, abychom vyšší nájem platili již od 1. července 2021 (to je do 30. června 2021 poslali peníze, nájem platíme dopředu). Zvýšený nájem mu můžeme začít platit od 1. srpna 2021 (peníze pošleme do 31. července 2021)?. Nebo zvýšený nájem můžeme začít platit od 1. září 2021 (peníze pošleme do 31. srpna 2021)?
Nerozumíme úplně, jak je to s těmi třemi měsíci. Můžete nám prosím poradit?
Předem velice děkujeme za Vaši odpověď.
S pozdravem
Dušan Piši, Hradec Králové

Text odpovědi: 

Dobrý den,

pokud se zvýšeným nájemným souhlasíte a návrh Vám byl doručen dne 28.5.2021, zaplatíte zvýšený nájem počínaje třetím kalendářním měsícem po dojití návrhu, tedy zvýšený nájem zaplatíte poprvé v srpnu 2021.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights