Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní době Po-Pa 9:00-17:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Oprava zmetků

Vloženo: 02.10.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu ohledně výkonu mého zaměstnání. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na mzdu při opravě zmetků…žádnou výzvu k náhradě škody jsme neobdrželi…pouze nám bylo ráno oznámeno, že jsme vyrobili zmetky a musíme je jet opravit mimo pracoviště…po opravě nám bylo oznámeno, že nemáme za daný den nárok na mzdu ani na cestovní náhrady. Děkuji za odpověď a přeji hezký den Lenka Vlčková Tel.: 604 734 688

Text odpovědi: 

Dobrý den,

obecně platí, že jste povinna práci vykonávat jen v místě, které jste si se zaměstnavatelem sjednala v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce. Tedy pokud máte jako místo výkonu práce sjednáno Brno, nejste povinna práci vykonávat v Praze. Zaměstnavatel je sice oprávněn Vás vyslat k výkonu práce do jiného místa v rámci pracovní cesty, ale pouze na základě dohody s Vámi (ust. § 42 zákoníku práce).

Za vykonanou práci máte vždy nárok na mzdu / plat (ust. § 109 odst. 1 zákoníku práce).

Při pracovní cestě máte navíc nárok na náhradu cestovních výdajů (ust. § 152 zákoníku práce).

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights