Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Odklad exekuce vyklizením nemovitosti

Vloženo: 10.02.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na konkrétní situaci ohledně odkladu exekuce vyklizením nemovitosti.

1. Je relevantním důvodem pro odklad exekuce vyklizením přislíbený nájem v jiném místě? Povinný má od 1. září 2021 přislíbené nájemní bydlení a nejpozději k tomuto datu by se vystěhoval dobrovolně. Nebylo by tedy nutné provést vyklizení a ušetřilo by to náklady všem stranám. Co by k tomu mohl chtít exekutor / soud předložit za potvrzení? Stačí čestné prohlášení pronajímatele, že od toho a toho data ubytuje povinného? Nebo je potřeba předem nájemní smlouva?

2. Povinný má také přetrvávající a stále léčené komplikace po prodělaném onemocnění koronavirem, je případně toto relevantní důvod pro odklad exekuce vyklizením? Zde předpokládám nutnost doložení lékařských zpráv.

Co za zmíněný důvod by bylo lepší do žádosti o odklad uvést? Nebo rovnou do žádosti o odklad dát jako důvod přislíbený nájem i nemoc?

Předem děkuji za odpověď,

Text odpovědi: 

Dobrý den,

v žádosti o odklad exekuce bude vhodnější uvést oba důvody. Tedy jak zdravotní tak i skutečnost, že od 1.9.2021 již má povinný zajištěno bydliště na jiném místě.
Pouze doplňujeme, že samotné zajištění bydliště od září není dle našeho názoru dostatečným důvodem pro odklad exekuce, nicméně řádně doložené zdravotní důvody by mohly naplňovat důvod pro odklad exekuce uvedený v ust. § 266 občanského soudního řádu.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights