Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Nezabavitelná částka 2020?

Vloženo: 26.05.2020
Kategorie: 
Jiné nezákonnosti a problémy exekucí
Text otázky: 

Dobrý den, prosil bych o vysvětlení srážek ze mzdy. Jsem invalidní důchodce s ID 3300 Kč, zaměstnán na částečný úvazek. Výplata za duben ze zaměstnání činila 8500 Kč + 3300 Kč ID = 11800 Kč měsíční příjem. Po exekučních srážkách mi zůstala celková čistá měsíční částka včetně důchodu 5900 Kč. Z výplaty ze zaměstnání 8500 Kč mi zůstala částka necelých 2700 Kč. Sražená částka se mi zdá příliš vysoká i přesto, že exekuce je přednostní bez vyživovacích povinností a bez manželky. Tato částka mi má zaplatit živobytí, inkaso a léky (těžký kardiak s ICD). Má otázka zní, proč mi nezůstala alespoň nezabavitelná částka + 1/3? Prosím o vysvětlení? Děkuji pěkně

Text odpovědi: 

Dobrý den,

základní nezabavitelná částka pro rok 2020 činí 6.608,- Kč. Pokud Vám tato částka nebyla vyplacena, je možné, že došlo k chybnému výpočtu srážky. Doporučujeme kontaktovat zaměstnavatele resp. jeho účtárnu k vyjasnění věci. Neoprávněně sraženou částku lze dle našeho názoru požadovat zpět, a to od toho, kdo má tyto peněžní prostředky k dispozici. Ve Vašem případě to bude buď zaměstnavatel (pokud je ještě nepřeposlal exekutorovi) nebo exekutor (pokud mu tyto prostředky již byly zaměstnavatelem přeposlány).

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights