Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní době Po-Pa 9:00-17:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Neoprávněná exekuce

Vloženo: 20.07.2018
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den,v roce 2013 jsem podala návrh na oddlužení,to mi bylo povoleno.V roce 2015 jsem uhradila pohledávky všech věřitelů 100%.V červnu mi začal dělat srážky ze mzdy,od společnosti,která se do insolvenčního řízení přihlásila a jejiž pohledávka byla zcela uhrazena.Podala jsem tedy návrh na zastavení exekuce.Dnes jsem si vyzvedla usnesení o zastavení exekuce.Zajímá mě,jestli dostanu zpět sražené peníze,když už věřitel má pohledávku zcela uhrazenou.Popřípadě na koho se můžu obrátit a jak?Předem děkuji.Lenka

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
z Vašeho dotazu vyplývá, že věřitel získal na základě oddlužení a následné exekuce na svou pohledávku více, než pohledávka činila. V takovém případě se "bezdůvodně obohatil" a je povinen Vám "přeplatek" vrátit. Pokud jej dobrovolně nevrátí, můžete se obrátit se žalobou na vydání bezdůvodného obohacení na soud.
 
Jiná by byla situace, pokud by byl věřitel v rámci oddlužení uspokojen jen zčásti (např. 30% z celkového dluhu). Pak by částku vymoženou exekutorem do dne, v němž insolvenční soud vydal usnesení o osvobození dle § 414 odst. 1 insolvenčního zákona nemusel vracet.

 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights